تولید برق از هم‌جوشی هسته‌ای

تولید برق از هم‌جوشی هسته‌ای

کارشناسان انگلیسی در حصول به نتیجه‌های اولیه هم‌جوشی هسته‌ای یا همان Fusion ابراز امیدواری کرده‌اند؛ در این روش حرارت مازاد مرتفع گردیده و بدینوسیله توانسته‌اند در تولید برق تجاری از راکتور همجوشی هسته‌ای گامی دیگر نزدیک‌تر بشوند.

مشاهده جزئیات
تبدیل برق به هیدروژن به کمک ریزموج‌ها (مایکرویو)

تبدیل برق به هیدروژن به کمک ریزموج‌ها (مایکرویو)

دانشمندان موفق به ساخت هیدروژن از طریق ریزموج‌ها (مایکرویو) شدند تا به واسطه این تکنولوژی نوآورانه بتوانند انرژی برق را به هیدروژن تبدیل کنند؛ محققان دانشگاه پلی‌تکنیک والنسیا و شورای ملی تحقیقات اسپانیا CSIC از آن به عنوان راهی برای کربن‌زدایی صنعت پردازش و فرآوری می‌دانند.

مشاهده جزئیات
شارژ موبایل با انگشتان دست

شارژ موبایل با انگشتان دست

دانشمندان به تازگی نوعی شارژری را ابداع کرده‌اند که به صورت نوار نازک و پوشیدنی بوده و آن را به دور انگشتان دستان خود بسته و در حین تایپ کردن، رانندگی کردن و ... یا حتی خواب از عرق دستانتان انرژی لازم را تامین کرده و تبدیل به انرژی برق ذخیره شده نماید؛ علت انتخاب دست ناشی از داشتن بیشترین تعداد غدد عرق نسبت به سایر اعضای بدن است.

مشاهده جزئیات
تولید برق به واسطه نانولوله

تولید برق به واسطه نانولوله

پژوهشگران دانشگاه MIT واقع در ماساچوست آمریکا موفق به اختراع دستگاهی شده‌اند که قابلیت تولید برق به واسطه نانولوله‌‌ها را دارد و دارای ذرات خاص می‌باشند؛ این ذرات کربنی غوطه‌ور در یک محلول آلی، منجر به ایجاد واکنش شیمیایی و در نهایت تولید برق می‌شود!

مشاهده جزئیات
صفحات خورشیدی بدون قاب و منعطف

صفحات خورشیدی بدون قاب و منعطف

پژوهشگران یک شرکت سنگاپوری به نام ماکسون سولار (MAXEON SOLAR) موفق به ساخت نوعی از پنل‌های خورشیدی شده‌اند که بدون قاب، منعطف، بسیار سبک و قابلیت حمل و نقل آن نیز بسیار راحت‌تر می‌باشد؛ این صفحات بطور مستقیم بر روی سطوح از جمله پشت‌بام قرار می‌گیرد؛ ویژگی‌های این نوع از پنل‌ها باعث متمایزشدنشان نسبت به نوع شیشه‌ای آن می‌باشد!

مشاهده جزئیات
قوی ترین توربین بادی دنیا

قوی ترین توربین بادی دنیا

توربین‌های بادی با بزرگی هرچه تمام‌تر در مناطق بادخیز علم می‌شوند تا قدرت باد را به انرژی مفید تبدیل کنند؛ توربین‌های بادی کم توان، جهت تامین انرژی مورد نیاز بشر نه تنها کافی نیستند، بلکه به دلیل هزینه بالای ساخت آنها، توجیه اقتصادی خود را نیز از دست می‌دهند.

مشاهده جزئیات
مغز انسان برق دارد!

مغز انسان برق دارد!

در مغز بیش از یک میلیارد سلول عصبی بنام نرون وجود دارد. تقریبا سه هزار سال طول می‌کشد تا یک نفر این تعداد سلول را بشمارد. هر وقت کسی فکر می کند لبخند میزند ،حرکت می کند یا حتی خواب می بیند جریان الکتریسیته‌ای بین سلو ل‌های عصبی او حرکت می‌کند، این جریان هرگز متوقف نمی‌شود.

مشاهده جزئیات
تهیه کولر گازی بر اساس متراژ

تهیه کولر گازی بر اساس متراژ

خرید کولر گازی بر اساس متراژ جزو کارهای بسیار حساس بوده و تهیه کولر در بیشتر مناطق کشور ما خصوصاً نواحی گرم سیری حیاتی است. قبل از اینکه به دنبال کولر گازی بگردید، باید بدانید نیازهای شما چیست و به دنبال چه نوع کولر گازی بگردید چرا که در بازار متنوع کولرهای گازی مطمئناً سردرگم خواهید شد.

مشاهده جزئیات
استفاده بهینه از کولر گازی

استفاده بهینه از کولر گازی

نصب اینورتر در کولرهای گازی پنجره‌ای باعث افزایش راندمان آن‌ها می‌شود. تمیز بودن کندانسورکولر به لحاظ عبور جریان هوا تا میزان زیادی از جریان برق مصرفی کولر می‌کاهد. نصب کندانسور کولرهای گازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی آن‌ها خواهد شد. در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال حرارت بهتر در کندانسور شده و در نتیجه باعث افزایش بازده و کاهش مصرف انرژی حاصل خواهد شد.

مشاهده جزئیات
تولیدات پراکنده

تولیدات پراکنده

تولید پراکنده یا تولید نامتمرکز که در زبان انگلیسی به اختصار (DG) نامیده می‌شود که مخفف (Distributed Generation)میباشد رویکردی است که از فناوری های مقیاس کوچک برای تولید برق در نزدیکی مصرف کنندگان استفاده می کند. فن آوری های DG معمولاً از ژنراتورهای مدولار (و گاهی اوقات با انرژی تجدید پذیر) تشکیل می شوند.در بسیاری از موارد، تولیدات پراکنده می تواند با ارائه برق ارزانتر و با ابلیت اطمینان بیشتر، پیامدهای زیست محیطی کمتری نسبت به ژنراتور قدرت سنتی فراهم کند.

مشاهده جزئیات
فتوولتاییک چیست؟

فتوولتاییک چیست؟

عبارت فتوولتائیک "Photovoltaic" ترکیبی از کلمه یونانی "Photos" به معنی نور با "Volt" به معنای تولید الکتریسیته از نور است. فتوولتائیک سیستمی است که قادر به تبدیل مستقیم انرژی خورشیدی به انرژی الکتریسیته می‌باشد. یک سامانه فتوولتاییک با به‌کارگیری پانل‌های خورشیدی؛ که هرکدامشان را شماری از سلول‌های خورشیدی تشکیل می‌دهد ، توان الکتریکی تولید می‌کند. در این روش با بکارگیری سلول‌های خورشیدی، تولید مستقیم الکتریسیته از تابش خورشید امکان‌پذیر می‌شود.

مشاهده جزئیات
قطار مغناطیسی

قطار مغناطیسی

جدیدترین تکنولوژی مورد استفاده در قطارهای سریع السیر تکنولوژی قطارهای مغناطیسی است. با استفاده از این تکنولوژی سرعت قطارها تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کرده و قطعا استفاده از آن را می توان گامی موثر در زمینه پیشرفت حمل و نقل قطاری دانست. این قطارها از تکنولوژی ریل های مغناطیسی شناور استفاده می کنند.

مشاهده جزئیات